Na spotkanie z autorem zapraszamy w piątek 7. sierpnia 2009r. o godz. 18:30 do kawiarenki 'JazzClubGaleria'.
Prace Wojciecha Kujawskiego wyróżnia szczególna miłość do krajobrazu i historii Mazur. Z głęboką znajomością miejsc rekonstruuje on dawne Mazury, które dziś odeszły już w zapomnienie oraz fascynujący świat mazurskich wsi i ich mieszkańców. Książki Kujawskiego wydobywają na światło dzienne prawdziwe skarby, urzekają swoją jakością. Tekst i wybór ilustracji harmonizują ze sobą w niespotykany sposób, tworząc naturalną kompozycję. Zaiste, lektura tych książek to prawdziwa przyjemność dla każdego przyjaciela Mazur.
Dr Andreas Kossert
„Wydane do tej pory w Olsztynie trzy tomy serii przewodnika pocztówkowego po dawnych Mazurach (Ilustrierte Reiseführer durch das alte Masuren) Wojciecha Kujawskiego, na tle podobnych wydawnictw opartych na wykorzystaniu dawnych kart pocztowych, ukazujących się w różnych regionach Polski – są przedsięwzięciem wydawniczym bardzo szczególnym i wyróżniającym się. Oparte na przemyślanej i interesującej autorskiej koncepcji wydawnictwo wpisuje się w dialog międzykulturowy i wyraża godny zauważenia szacunek dla przeszłości. Czytelnik zainteresowany regionem otrzymał ważne wydawnictwo źródłowe, zawierające prawie 600 reprodukcji, mało znanych, w niewielkim stopniu dotąd wykorzystywanych, dawnych kart pocztowych zawierających przestawienia topograficzne z rejonu doliny rzeki Krutyni, terenów wokół jeziora Śniardwy oraz środkowej i północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z fragmentem doliny Węgorapy. Poszczególne tomy zostały wydane z dużą starannością. Na szczególne uznanie zasługuje część ilustracyjna, zawierająca wykonane na wysokim poziomie edytorskim reprodukcje dawnych kart pocztowych. Poziom graficzny czyni z wydawnictwa interesujące albumy, w formie i kształcie dostosowane do przypisanej im w tytule funkcji przewodnika.” (dr Adam Jankiewicz, kwartalnik „Borussia”, nr 44/45)
„Mazury Garbate” – wydany w maju 2009 r. czwarty tom serii kontynuuje mazurską podróż w czasie, tym razem po okolicach Ełku, Olecka i Gołdapi. Ponad 220 widoków dawnych Mazur (w większości unikalnych) zostało opatrzonych komentarzem autora i tradycyjnie cytatami z przedwojennej literatury. W gronie komemntatorów znaleźli się min. dr M. Orłowicz, M. Wańkowicz, F. Skowronnek i S. Lenz.
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska Projekt Współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich |
|